streda 30. decembra 2015

Kelley Amstrong - PřivoláníOriginálny názov : The Summoning
Séria : Nejtemnější síly ( Darkest Powers )
Časť : prvá

Počet strán : 312
Vydavateľstvo : Galatea
Rok vydania :  2014
Čítané v jazyku : CZ

Goodreads Anotácia

Jmenuji se Chloe Saundersová a můj život už nikdy nebude stejný jako dřív.
Ve svých patnácti letech jsem vůbec netoužila být jiná než ostatní. Chtěla jsem chodit do školy, mít kamarády, bavit se. A taky jsem chtěla, aby si mě trochu víc všímali kluci. Už ani nevím, jaké je to být obyčejná holka. Všechno nabralo zcela jiný směr toho dne, kdy jsem ve škole poprvé spatřila ducha. Vyděsil mě tak, že nikdo nezapochyboval o tom, že jsem se naprosto pomátla. Teď už ve škole všichni vědí, kdo jsem. Jen z jiných důvodů, než bych si přála.
Ve filmech nejsou duchové nic neobvyklého. Když se však v reálném životě snažíte lidem vysvětlit, že vidíte duchy zemřelých lidí, automaticky získáte poukaz na pobyt v léčebně pro duševně choré. A tak jsem se ocitla zavřená v Lylově domově, což je „speciální zařízení“ pro narušenou mládež. Chtěla jsem se co nejdříve uzdravit a vypadnout odsud. Brzy jsem ale pochopila, že je to jiný domov, než se na první pohled zdá. Dějí se tady podivné věci a ani mí noví spolubydlící nejsou choré bytosti. Mají zkrátka poněkud zvláštní schopnosti. Nevím, komu mohu důvěřovat. Musím přijít na to, jaká nebezpečná tajemství skrývá Lylův domov... , a to dříve než povstanou jeho kostlivci a začnou mě pronásledovat.
(martinus.sk)
 Mojimi očami

Nebola som si úplne istá čo mám od tejto knihy očakávať pretože sa mi dostala do rúk náhodne. Mám z nej trochu zmiešané pocity. Na jednej strane hlavná hrdinka je asi podobná stovke dalším ale na druhej to čo postretlo Chloe bolo to, čo ma zaujalo. Milujem nadprirodzené bytosti a nekromantik v príbehu bola ako postavou pre mňa velkou novinkou. Zdala sa to byť príjemná zmena od špičákov a krídiel :) Príbeh našej hrdinky Chloe je pestrý.
Nestály život "bohatej" slečny, ktorá je po smrti matky vychovávaná pestúnkami a milujúcou tetou Lauren, nakoľko jej otec je "zahrabaný" prácou. A tak dňa keď Chloe uvidela toho ducha nemohla tušiť, že jej to zmení svet od základov. Po príchode do Lylovho domu bude jej myseľ skúšaná a privedie ju na rozcestie sveta ako ho pozná  a sveta, ktorý ukrýva stvorenia o ktorých ani netuší, že môžu existovať. Je však Lylov domov obyčajným miestom pre uzdravedie bláznivých puberťákov alebo odhalí skutočnú tvár? Deti, ktoré žijú v Lylovom domove sú čímsy zvláštne a ich tajomstvá sa pomaly odkrývajú. Chloe však netuší čo tie stratené duše od nej chcú, ako je možné, že sú navrátené do svojich schránok nasilu a prežívajú muku. V nej sa objaví obrovská sila, ktorú nedokáže ešte ovládať a zistí, že to ona ich privoláva. Priateľstvá v domove niesu tak úprimné ako sa na prvý pohľad zdá ale len tak sa môže dozvedieť niečo viac kto vlastne je a kto sú oni. Príbeh nám ukáže, že láska a dôvera milovanej osoby môže predsa len byť zradná a našu hrdinku predhodí ako obeť.


Chybičky krásy a zhrnutie

Postavy a ich popisy sú dosť strohé a moja myseľ si musela poriadne oprášiť predstavivosť. Tiež mi prišlo, že spočiatku tam je až príliš veľa zbytočných alebo skôr nedôležitých postáv.
Ale musím uznať, že zakončenie tejto prvej knihy ma skutočne dostala a zanechala vo mne túžbu s očakávaním prečítať si pokračovanie. V preklade bolo zopár chybičiek, ktorým sa dalo predísť keby sa silou mocou nesnažili prekladať všetko doslova aj slová, ktoré bežne i my hovoríme alebo píšeme v cudzom jazyku.
Ďalším plus musím poďakovať autorke, že nás ušetrila od veľkých pubertálnych lások a zlomených sŕdc aj keď to napätie medzi Chloe a Derekom mi naznačuje, že tá zloba medzi nimi asi prerastie v lásku. Popravde v to dúfam bo inak budem sklamaná :D  K obálke môžem povedať, že je vydarená a zaujala ma aj keď mi hrdinku Chloe vôbec nepripomína. Kniha si však odo mňa zaslúžila     3 hviezdičky .

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára