pondelok 24. októbra 2016

Patrick Ness - A monster calls - Volání netvora


Autor : Patrick Ness ( Siobhan Dowd)
Originálny názov : A monster calls
Vydavateľstvo: Walker Books

Rok vydania: 2011
Počet strán : 216
Čítané v jazyku : EN
Preklad do CZ : Volání netvora (2o12- Jota)

A monster callsAnotácia

 Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám.

Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?

(Goodreads)

 Mojimi očami

Connor je len trinásť ročný chlapec a jeho život je  pomerne ťažký. Nielen, že sa musí postarať o chorú matku, ktorá mu realitu neustále prikrášľuje a snaží sa veriť tomu, že bude lepšie no liečby sú vysiľujúce a to prinútilo Connora dospieť akosi skôr ako bolo treba a vedieť sa postarať o seba sám. V škole nie je obľúbený skôr je prehliadaný či už spolužiakmi i učitelmi alebo šikanovaný trojicou spolužiakov. Jedine Lily jeho jediná kamarátka ešte stojí pri ňom aj keď jej Connor jej zradu nedokáže odpustiť. Jedného večera sa mu neprisnije jeho každodenná nočná mora ale akýsi tvor. Je to strom. Vlastne nie, je to tis ako ten, na ktorého má výhľad so svojho okna, ktorý si hovie na kopci akoby čakal práve na neho. Po pár pokusoch zbaviť sa tohto podivného sna si uvedomí, že to nie je tak celkom sen a chce poznať prečo za ním tis chodí. Ten je chlapcovou odvahou ohúrený a povie mu jedine, že sa s ním chce rozprávať povedať mu 3príbehy. Nie poučné ako si sprvu myslí Connor a ani tak strašidelné ale pravdivé. A potom poslednom bude chcieť poznať ten jeho..Chlapca čakajú ešte ťažké chvíle a je len na nom či bude mat odvahu postaviť sa svojmu strachu a povedat svoj príbeh..


Chybičky krásy a zhrnutie

Prvé pocity po prečítaní... no hlavne taký ten  smútok keď viete, že inak sa to skončiť ani nemôže . Bol to dojímavý príbeh, ktorý ma priviedol k slzám. Nato, že námet na knihu patril  Siobhan Down, ktorá prenechala dopísanie Patrickovi Ness myslím, že sa nemusí báť, že by Siobhan sklamal pretože je to veľmi dobre napísané. Je to jedna z tých kníh, ktoré by mal poznať každý a možno po premietnutí sfilmovanej verzie to prijme viac ľudí siahnuť po tejto knihe. Je to skutočné kratučký príbeh ale nie je zapotreby ani o stranu naviac. A tie ilustrácie  vďaka Jim Kay je to krása síce trošku z toho ide pocit temnoty ale o to viac sa dokážete vžiť do príbehu. Príjemné čítanie a za takéto knihy som vždy vďačná a tak ako pri poslednej knihe aj tu sa teším na sfilmované spracovanie ..Po knihe isto ešte niekedy siahnem s  veľkou radosťou a preto odo mňa dostala 4hviezdičky

2 komentáre:

  1. Právě s přítelem slintáme u kresby! milujeme komiksy, přítel více, ale knížka ho zaujala hned stejně jako mě. Díky za tip!
    Katy

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Nie je to síce komiks a ani neviem ako to je s grafickým spracovaním u preloženej knihy nakoľko som ju čítala v originály ale i tak som rada a dúfam, že sa bude páčiť :)

    OdpovedaťOdstrániť