pondelok 7. novembra 2016

J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany - Harry Potter a prekliate dieťa


Autor :
Originálny názov : Harry Potter and the Cursed Child
Časť : ôsma
Počet strán : 363

Vydavateľstvo : Little Brown
Rok vydania : 2016
Prvé vydanie originálu : 2016
Čítané v jazyku : EN


cursed-child---parts-one-and-two


Anotácia

Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. 

( albatrosmedia.sk)

Mojimi očami

Vraciame sa opäť k životu Harryho Pottera po devätnástich rokoch. Práca na Ministerstve kúziel je pre neho vyčerpávajúca no o to viac byť rodičom troch detí keď on sám rodinu nemal. Najväčšie starosti má z mladšieho syna Albusa, ktorému sa moc dobre v škole nebude dariť. Niesť meno Albus Severus Potter neznamená, že to bude mať ľahké práve naopak je to bremeno, ktoré ho ťaží. Na jeho prvej ceste do Bradavic spozná chlapca s menom Scorpius Malfoy a ako sa zdá stane sa z nich nerozlučná dvojka... Ani pre neho život nie je jednoduchý keď si o ňom každý myslí, že je synom Voldemorta. Obaja sa dostávajú do Zmijozelu a tým sa všetko len začne. Albus sa čím ďalej tým viac spiera chlácholivým rečiam jeho blízkych a neustále je s Harrym na nože. Harry nevie ako byť správny rodič a ako sa zblížiť s Albusom. Je to asi len mladícka nerozvážnosť čo ho privedie k tomu si dokázať a možno i jeho otcovi, že mnoho zlého sa muselo stať aby Harry mohol prežiť a tak sa bude snažiť aspoň niečo z toho napraviť a po jeho boku bude verne stáť Scorpius. Dokáže to však tak, aby to nenarušilo prítomnosť a neprilákalo temnú stranu tohto magického sveta?Vedeli ste že...
V US a Kanade sa za prvé dva dni predalo 2milióny kópií a v UK za prvý týždeň 847,885 kópií ? Tomu vravím nákupná horúčka :)
Chybičky krásy a zhrnutie

Od knihy, ktorá urobila vo svete taký veľký búm som čakala, že to bude stáť zato. Áno hneď na začiatku musím povedať ide len o scenár k divadelnej hre a práve preto, keď už sa niekto dal k tomu dostať to do knihy ať sa to vyrovná aspoň z polovice k sérií HP. Ak to nedokáže myslím, že to má ostať na pôde divadla. Pretože ako divadelná hra to musí byť skvelé ale ako kniha ani moc nie. Neviem aký to mal zmysel sa vracať vpodstate tam kde siedma časť končí a pokračovať akoby sme si tých 9rokov ani nevšimli od poslednej časti. Na jednej strane to je ale na druhej i nie je pokračovanie čo je mätúce. Nevravím bolo to fajn nazrieť do ich života potom všetkom ako sú hrdinovia dospelý a majú už iné starosti ako škola. Ale také bláznivé nápady ako dve postavy, ktoré sa nikdy nemali radi a tu ich synovia kamaráti až na smrť. Ja som vyrastala na HP a doteraz som si ho pamätala ako mladíka čo sa dostal do každého problému a vždy mu boli nablízku Hermiona a Ron a teraz mi utkvela v hlave jediná myšlienka ako dospelák, ktorý má blbý vzťah so svojim synom. Radšej by som to videla ako divadelnú hru bo z toho by som mala ohodne viac radosti. Veď Rowling sama tvrdila, že v divadle je to jediný správny spôsob ako vidieť a počuť tento príbeh tak nechápem nač tá kniha. Takže ako jedna z mnoha som z nej sklamaná a knihe dávam 3hviezdičky pretože to nebol zlý príbeh len v nesprávnej forme a plus ešte takú menšiu polovičku len za tie dlhé roky s touto sériou.

Ak by ste chceli nahliadnuť na tváre hercov, ktorý budu stvárnovať našich hrdinov na pódiu divadla vo videu sa na nich môžte pozrieť...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára